recepty hľadaj top10
Polievky
Brokolicová polievka na 2 spôsoby

pridal: AntiBarbie-11.07.2007

suroviny

1ks brokolica
2PL múka hladká
1ks smotana na varenie
alebo 1ks smotana kyslá
2ks zemiaky
soľ
vegeta
voda

postup

Môžete ju pripraviť ako krémovú smotanovú, alebo klasicky len zahustenú zemiakmi.

 

V mierne osolenej vode uvarte 1 peknú hlavičku brokolice rozdelenú na ružičky. (Môžete použiť aj kvalitnú mrazenú brokolicu, v tom prípade ju stačí krátko rozmraziť/ zohriať na pare.) Brokolicu varte (alebo naparujte) len do polomäkka, aby si zachovala intenzívnu zelenú farbu. Takmer celú brokolicovú vodu prelejte do inej nádoby a odložte bokom aj zopár ružičiek brokolice. Brokolicu rozmixujte v malom množstve zvyšnej brokolicovej vody.

Podľa chuti použite sladkú, alebo kyslú smotanu. (So sladkou je polievka nádherne krémová, s kyslou má sviežejšiu chuť a je ľahšia na trávenie.) Smotanu zahustite vhabarkovaním cca 2 lyžíc múky. Rozmixovanú brokolicu dajte do hrnca a vmiešajte zahustenú smotanu. Postupne, za stáleho habarkovania, prilievajte odloženú brokolicovú vodu, ochuťte vegetou a všetko krátko povarte. Nakoniec vložte odložené ružičky brokolice.

 

Druhým spôsobom môžete polievku urobiť bez smotany a múky. V tom prípade uvarte brokolicu spolu s 2 väčšími zemiakmi, ktoré vopred pokrájate na kocky. Uvarenú brokolicu (bez pár odložených ružičiek) rozmixujte spolu so zemiakmi v časti brokolicovej vody. Prilejte zvyšok vody, pridajte vegetu a povarte. Vložte odložené ružičky.

svisiace recepty:
Výborný brokolicový krém bez smotany či mlieka